Ödem atıcı çay

Ödem Atıcı Çay | Kilo Vermek İsteyenler İçin Detoks Tarifleri

Ödem atıcı çay tarifi her gün kolay bir şekilde tüketebileceğiniz ve kilo vermek isteyenler için detoks tarifleri arasında yer alan sağlıklı ve lezzetli bir seçim.

Bir şeyin çözümünü ararken mutlaka sebebine de bakmak ve soruna neden olan asıl kök problemi çözmeye odaklanmak, daha kalıcı sonuçlar doğurabilmekte. Bu yüzden önce buna bakalım.

Ödem neden olur?

Özellikle göz çevresi, karın, göbek, bilekler, eller ve ayaklarda kendini gösteren su tutulması veya inflamasyona bağlı olarak oluşur. Ödem neden olur denildiğinde hangi bölgede görüldüğüne bakmak gerekir.

Eğer özellikle karın, göbek veya tüm vücuda yayılmış biçimdeyse ve kişide kabızlık, ishal, mide yanması, fibromiyalji, migren, eklem ağrıları gibi semptomlar varsa burada iltihaplanma riski daha büyüktür. Bu durumda mutlaka kan tahlili yaptırılmalı crp, histamin, demir, vitamin ve mineral oranları kontrol edilmelidir.

Ödem neden olur

Eğer kol, bacak, ayak, göz çevresi gibi bölgelerde ise bu durumda tuz tüketimi azaltılmalı, karahindiba, ısırgan otu çayı gibi bitkisel çaylar tüketilmeli ve su tüketimi de artırılmalıdır. Her iki durumda da düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Yeşil çay soda limon detoksu

Ödem atıcı çay tarifi

Hangi çaylar ödem attırır dediğimizde karşımıza şu şekilde bir liste çıkar :

  • Zencefil çayı
  • Hint fesleğeni, zerdeçal çayı
  • Rezene, papatya çayı
  • Gül yaprağı ve kuşburnu çayı
  • Kırmızı çalı, beyaz, yeşil çay

Bu bitkileri saksıda kendinizin yetiştirip tüketmesi en iyi sonucu verecektir. Çünkü böcek ilacı gibi kimyasalların kullanılmadığına bu şekilde daha emin olabilirsiniz.

Bağırsak detoksu tarifi

Veya güvendiğiniz, sertifikalı, organik ürünlere sahip olan markaları tercih edebilirsiniz.

Bitki çayları

Ayıca nemsiz ve karanlık ortamda saklanmalılardır. Yoksa bazı yiyeceklerde ve çaylarda bulunan küfe bağlı mitotoksinler oluşur ve bu da sağlığınızı daha çok bozar.

Listeden tadını beğendiğiniz bitkileri seçebilir ve günlük olarak tüketebilirsiniz. Hangi bitki çayı ödem attırır? Bu bitkilerle kendi karışımınızı hazırlayabilir ve günlük detoks tariflerinizi oluşturabilirsiniz.

Kilo vermek isteyenler için detoks tarifleri

Sitemize yer alan hızlı kilo vermek için yağ yakıcı detoks tarifleri sayfasını incelemenizi öneririm. Belirgin bazı içecekler ve yiyeceklerle şişkinlik, ödem, kilo gibi sorunlardan kurtulmak daha kolaydır.

Bu noktada hangi sebzeler zayıflatır, yağ yakan detoks çorbası tarifi ve detoks diyetindeki yiyecekler konulu yazılar size yardımcı olabilir.

Vücudu arındıran yiyeceklere odaklanmak hem kilo vermenizde hem de şişkinliğinizi gidermenizde yardımcı olacaktır. Ancak kilo vermek isteyenler için detoks tarifleri önemli yardımcılar olmakla birlikte yaşam tarzında yapılacak olan bazı değişimler de şarttır.

Uyku düzeninin sağlanması, egzersiz yapmak, su tüketmek, işlenmiş gıdalardan, şekerden, unlu gıdalardan, süt ürünlerinden uzak durmak bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır.